Menopauza: 34 nepríjemných príznakov a najlepšie rady, ako ich tlmiť a žiť komfortný život
Príznaky menopauzy negatívne ovplyvňujú život ženy, zároveň aj jej okolia. Menopauza vzbudzuje sériu fyzických a psychických procesov, ktoré ovplyvňujú kondíciu, vzhľad a psychický stav ženy. Menopauzou si prejde každá žena a dosiahne ju zhruba po 45. roku života alebo neskôr.
Menopauza a jej negatívne príznaky majú do činenia s hormonálnou nerovnováhou. Endokrinný systém začína vplyvom veku, ale tiež životosprávy pracovať nesprávne. Kvôli tomu dochádza k oslabenej produkcii, alebo naopak nadprodukcii špecifických ženských hormónov. Žena v menopauze tieto zmeny pociťuje práve v nepríjemných príznakoch. Je logické, že hľadáte pomoc. Poradíme vám.
V článku odporučíme, ako navodiť optimálnu hormonálnu rovnováhu a udržať ju čo možno najdlhší čas, a vďaka tomu na maximum utlmiť nepríjemné stavy, ktoré menopauza prináša.
Hneď na začiatok spomenieme TIP na rastlinné kapsuly Proerecta WOMEN. Vyrobili sme ich špeciálne pre ženy v menopauze, ale tiež pre ženy s nepravidelnou, bolestivou alebo príliš silnou menštruáciou a zníženým libidom. Proerecta WOMEN navodzuje menštruačný a menopauzálny komfort a tlmí príznaky menopauzy prirodzene, bezpečne, bez predpisu a nenávykovo.
Kliknite na tlačidlo a čítajte, ako presne vám v menopauze Proerecta WOMEN pomôže.
MENOPAUZE A JEJ RIZIKÁM ROZUMIEME: Ak máte konkrétnu otázku k menopauze, problematickej menštruácii, PMS alebo PMDD, zavolajte nám alebo napíšte. Radi vám poradíme. info@proerecta.com, +421 917 133 459.
Čo je vlastne menopauza?
Menopauza je životný úsek, behom ktorého žena prestane mať menštruáciu a nie je schopná otehotnieť ani splodiť dieťa. Menštruácií je čoraz menej a menej, sú nepravidelné, až sa prirodzene vytratia. Tieto výpadky môžu trvať až niekoľko rokov alebo mesiacov. V ojedinelých prípadoch dôjde k zastaveniu náhle.
Pred menopauzou sa neubráni žiadna z nás. Je to celkom prirodzený dej v živote každej ženy, rovnako ako menštruácia alebo túžba stať sa matkou. Kvôli menopauze ale život nekončí a verte, že si menopauzou prešla aj vaša mamička a babička.
Pokiaľ sa menopauza a hlavne jej negatívne príznaky stanú neznesiteľnými, je v našom primárnom záujme začať tieto symptómy rešpektovať, pripraviť sa na nich a začať ich cielene tlmiť, aby sme žili šťastný a príjemný život.
Gynekológ alebo endokrinológ menopauzu potvrdia podľa merania špecifického FSH hormónu z krvi (folikostimulačný hormón, folitropín). Ak je hladina FSH zvýšená trvale nad 30 mIU/ml krvi, uznáva sa, že sa žena dostala do menopauzy. Preukazuje to ale tiež chýbajúca menštruácia po dobu najmenej jedného roku.
O tom, či ste už v menopauze alebo sa k nej tesne blížite vás teda dokáže s istotou informovať iba lekár. Že sa tak deje ale pomôžu pochopiť práve životný komfort obmedzujúce negatívne príznaky.
34 prvých príznakov menopauzy
Keďže proces vstupu do menopauzy trvá obvykle roky alebo mesiace, žena často netuší, že ide o prejavy jej nástupu. Keďže sa ich snažíme ignorovať a dúfame, že sa „tak nejak“ sami stratia, nechcene si ich samy zhoršujeme. Zatiaľ totiž nemusíme tušiť, že ide o príchod menopauzy. Často samé seba presviedčame, že „Ešte predsa nie som tak stará, aby som bola v menopauze… Ešte mám dosť síl a cítim sa sexi. Ja v menopauze určite nie som!“ a tak ďalej.
Týmto si ale neprospejeme, pretože sa príznaky začnú ozývať častejšie a silnejšie. Keď sa potom po rokoch trápenia zmierime s tým, že to skutočne boli prejavy nastupujúcej menopauzy, vyčítame si, že sme problém neriešili skôr a stratili tak roky či mesiace života, ktoré sa dali prežiť lepšie.
Tu je 34 prvých príznakov menopauzy. Čím viac si ich na sebe všimnete, o to vyššia je šanca, že sa menopauza blíži alebo už prišla.
Príznaky menopauzy na sexuálnom zdraví a kondícii
Žena v menopauze prestáva byť v niektorých prípadoch sexuálne aktívna. Na jednej strane za to môžu nepríjemné príznaky, ktoré sex a intimitu komplikujú, ale kvôli kolísaniu hormónov slabne tiež erotické libido. Kvôli tomu žena stráca záujem o sex a môže ho prestať vyhľadávať úplne. Môže tak trpieť aj partner, pokiaľ má silnejší sexuálny apetít.
Nepravidelná a oneskorená menštruácia
Menopauza je stav, v ktorom už žena nemá menštruáciu. Ako sa ale menopauza približuje, menštruácie sú menej časté a intervaly medzi cyklami sa predlžujú. Toto prestupné obdobie sa nazýva perimenopauza. m
Výkyvy menštruácií sú jedným z prvých príznakov nastupujúcej menopauzy. Odhaduje sa, že tieto výkyvy trvajú priemerne 4 roky pred menopauzou. Objavuje sa aj predmenštruačný syndróm PMS so svojimi nepríjemnými príznakmi.
Hneď v tomto bode odporučíme Proerectu WOMEN, ktorá vďaka Vitexu jahňaciemu a ďalším bylinám navodzuje menštruačný komfort. Pomáha tak zmierniť nadmerné výkyvy cyklov a lepšie ich zvládať. Kliknite na odkaz a čítajte o podrobných účinkoch.
Vaginálna suchosť (atrofia vagíny)
Bohužiaľ sa vysychanie a strata pružnosti netýka iba pokožky alebo sliznice oka, ale tiež vagíny. Štatisticky je suchosť vagíny 4. najčastejším prejavom menopauzy.
Vinníkom je znížená produkcia estrogénu, kvôli ktorej sa stenčujú vaginálne tkanivá. Sú háklivé na poškodenie a nie sú dostatočne lubrikované.
Bohužiaľ je časté, že ženy by aj mali chuť na sex, ale práve kvôli „slabej“ vagíne a zvýšenému riziku trhliniek a raniek, ale tiež bolesti, ktorú atrofovaná vagína spôsobuje, sa sexu vyhýbajú a ochudobňujú sa o neho.
Tu odporúčame dobrý lubrikačný gél, riadne ponatierať seba aj partnera a snažiť sa súložiť vždy, keď to bude možné. Sex je totiž prospešný a to aj počas nástupu a počas menopauzy práve vďaka tomu, že vagínu prekrvuje a precvičuje. To je dobré pre oslabené tkanivá.
Slabé libido a nezáujem o sex
Chuť na sex stimulujú hormóny, a ak je ch menej, slabšie je aj naše libido. Presne preto je dôležité snažiť sa udržať optimálnu hormonálnu rovnováhu čo možno najdlhšie. Rolu tu hrá opäť znížený hormón estrogén.
Libido možno stimulovať čo najčastejším sexom, ale tiež ľahkým a diétnym jedálničkom a dostatkom pohybu (aspoň 30 minút neprerušeného pohybu denne). Myslite na zdravú životosprávu, ktorá je tou najlepšou cestou, ako sa menopauze brániť čo najdlhšie. Libido pomôžu povzbudiť aj voľne dostupné prípravky na menopauzu.
Bolesť a nepríjemné pocity v prsiach
Aj prsia sú citlivé na hormonálne zmeny. Pred a počas menopauzy najčastejšie cítime tupú, pulzujúcu bolesť alebo nás prsia „pália„.
Okrem pohybu a zdravej stravy je proti boľavým prsiam vhodné znížiť príjem soli. Soľ (sodík) totiž v organizme zadržiava vodu a tiež vedie k dehydratácii. Oboje môže viesť k citlivým a boľavým prsiam, alebo bolesti zhoršovať.
Na akútne bolesti prikladajte teplé obklady a určite majte vždy vhodnú, pohodlnú a dobre padnúcu podprsenku.
Inkontinencia (samovoľný únik menšieho množstva moču)
Únik moču súvisí s narušením vaginálneho prostredia a tiež s uvoľnenými svalmi panvového dna, ktoré povoľujú vekom, prípadne nedostatkom pohybu. Častým spúšťačom inkontinencie je aj stres a negatívne emócie (stresová inkontinencia).
Kvôli oslabeným svalom môže k úniku moču dôjsť aj pri kašľaní a kýchaní alebo pri smiechu a tiež počas spánku.
Je vhodné piť menej močopudných nápojov (káva, alkohol, niektoré druhy čajov) a nepiť dlhšiu dobu pred spaním. Lekári odporúčajú zostaviť si časový plán, kedy budete chodiť na malú potrebu v presne určených časoch.
Najlepším pomocníkom sú ale tzv. Kegelove cviky, a teda cviky pre posilnenie svalov panvového dna.
Príznaky menopauzy na tele a výzore
Je nutné pripraviť sa na to, že menopauza skomplikuje naše každodenné aktivity a povinnosti. Nesie so sebou slabnutie a únavu, často až nechuť púšťať a do niečoho.
Bohužiaľ si nástup menopauzy môže všimnúť aj naše okolie, pretože sa začne meniť aj náš výzor. Nezabúdajte na šport a dobrú stravu, vďaka ktorým si udržíte ako váhu, tak vitalitu a mladícky vzhľad.
Návaly tepla a poruchy telesnej termoregulácie
Návaly tepla sa najčastejšie hrnú do líc a celej tváre, krku a dekoltu. Tieto teplotné šoky zažíva až 75 % žien v menopauze a ide o najčastejší negatívny príznak. Teplo sa ale môže rozlievať aj ďalej do tela a to náhle bez predošlého upozornenia.
Aj kontrolu telesnej teploty a jej reguláciu majú na starosti hormóny, a ako už vieme, keď je ich málo, tieto prirodzené procesy nefungujú správne.
Určite obmedzte kofeínové nápoje a alkohol, ktoré telo ešte viac ohrievajú. Teplé nápoje pite iba občasne, ak bez nich nemôžete žiť. Návaly zmiernite studenými nápojmi, studenými obkladmi, častým vetraním miestnosti. Môžete si kúpiť aj ventilátor alebo klimatizáciu. Iné rady ako sa vyhnúť návalom tepla bohužiaľ neexistujú, dajú sa iba zoslabiť.
Nočné potenie
Návaly tepla zo dňa sa môžu vracať v noci. Pod perinou sa logicky potíme ešte viac a toto teplo nás budí, kvôli čomu sa nevyspíme, sme unavené a máme problém znovu zaspať. Potenie počas noci sa uvádza ako druhý najčastejší príznak menopauzy.
Majte preto tenké pyžamo alebo ľahkú nočnú košeľu, spite pri otvorenom okne, na slabom stupni zapnutý ventilátor a na stolíku majte pohár s čistou vodou. Potenie zhoršuje alkohol a kofeín, takže ich vyraďte.
Problémy s trávením
V menopauze nás bohužiaľ často bolia bruchá. Tráviace komplikácie sú 7. najčastejším príznakom. Dôvodom je hlavne silný a vytrvalý stres, ktorý nás počas menopauzy zaťažuje.
Možno odporúčať iba vhodný odľahčený jedálniček a neprejedať sa, ale ani nehladovať.
Opuchy končatín
Najčastejšie opúchajú nohy a členky, prípadne tiež ruky a tieto opuchy spôsobuje voda zadržaná v tele. Vodu v tele zadržiava hormonálny disbalancia a prispieva mu aj stres a nadbytok hormónu kortizolu.
Je veľmi dôležité konzumovať čo najmenej soli, a teda nepresoliť svoje jedlá a jesť viac čerstvých potravín. Soľ sa nachádza v spracovaných potravinách, polotovaroch, konzervách a zavareninách, takže ich jedzte čo najmenej.
Zároveň zvýšte príjem draslíka, ktorý nájdete napríklad v tvrdej koreňovej zelenine, sušenom ovocí a strukovinách.
Priberanie na váhe
Bohužiaľ sa tuk začne ukladať práve v tej najmenej obľúbenej oblasti a to na brušku. Žena môže priberať aj pokiaľ sa stravuje zdravo. Za toto priberanie môžu opäť hormóny v nerovnováhe. Navyše sa pridáva aj silná únava a duševná vyčerpanosť, ktoré môžu snahu o pohyb a cvičenie úplne znemožniť.
Z jedálnička celkom určite vyraďte príliš sladké potraviny a potraviny s vysokým obsahom sacharidov (pečivo, prílohy ako zemiaky alebo ryžu, sladkosti a príliš sladké ovocie). Majte dostatok bielkovín, ktoré pomocou pohybu premeníte na svalovinu.
Dodržiavajte aj pitný režim. Voda dočasne zaplní žalúdok a navodí pocit sýtosti. Zjete tak o niečo menej.
Bolesti hlavy a migrény
Bolesti hlavy hlási až polovica žien v menopauze a tiež ženy v perimenopauze. U mnohých žien tieto bolesti s nástupom menopauzy odoznejú, bohužiaľ u ostatných dokáže menopauza bolesti zhoršiť. Vopred nemožno predpokladať, ako sa stav vyvinie.
V lekárni si kúpte prípravky proti bolesti hlavy, a určite sa snažte zdravo jesť a cvičiť.
Pálenie a sucho v ústach
Ide o menej častý príznak. Kvôli problémom s distribúciou telesných tekutín dochádza k vysychaniu úst a zníženej produkcii slín. Vnútorná strana líc, kútiky, pery a jazyk sa rýchlejšie poškodia, kvôli čomu vznikajú rôzne kútiky, afty, zápaly a opuchy.
Odborníci radia dodržiavať pitný režim, bolesti a pálenie tlmiť studenými nápojmi alebo dokonca cmúľaním ľadových kociek.
Neodporúčajú sa príliš horúce nápoje ani výrazné chute silno korenených jedál.
Krehké a boľavé kĺby
Bolesť kĺbov sa raz objaví u všetkých žien aj u mužov. Menopauza ale problém prehlbuje, kvôli čomu sa ženy stávajú menej pohyblivé. Bolesť sa šíri do bokov a kolien a ženu unavuje.
Dôvodom je aj spomenuté priberanie na váhe, ktoré kĺby ešte viac zaťažuje a namáha. Ďalším „polienkom“ je dehydratácia, kvôli ktorej kĺby strácajú pružnosť a tuhnú.
Vinníkom je opäť estrogén, ktorý je zodpovedný za hydratáciu kĺbov. Snažte sa vždy dostatočne piť a majte dostatok pohybu. Jedzte potraviny bohaté na zdravé tuky, striedajte rôzne druhy olejov na varenie a jedzte dostatok mäsa a vnútorností, ktoré obsahujú prospešný kolagén.
Krehnutie a vyššia lámavosť kostí (osteoporóza)
Veľmi častý príznak. Kosti žien strácajú pevnosť, kvôli čomu slabnú a krehnú. Veľmi rýchlo sa zlomia, zvlášť pokiaľ postihnutá výraznejšie pribrala na váhe.
Je vhodné jesť potraviny bohaté na vápnik, ale kosti by mal tiež posúdiť lekár (osteológ).
Napäté svalstvo a kŕče
Svaly tuhnú v kŕčoch hlavne kvôli nadmernému stresu alebo úzkosti. Telo sa v psychickej záťaži podvedome pripravuje na útek a udržiava svaly v pohotovosti pre prípad núdze. To sa ale prejavuje nepríjemným tuhnutím a kŕčmi.
Vhodné je naučiť sa stresové situácie zvládať a osvojiť si relaxačné dychové techniky. Pravidelným športom si samozrejme prospejete ešte viac.
Slabé, lámavé a vypadávajúce vlasy
Pokles hormónov ovplyvňuje vlasové cibuľky, ktoré sa zmenšujú a prestávajú vlasy správne vyživovať. Niekedy ich ani nedokážu udržať, kvôli čomu vlas vypadne. Stres a nesprávna strava problém zhoršujú.
Stav vlasov a vlasových cibuliek nechajte skontrolovať u dermatologičky a používajte kozmetiku, ktorú vám predpíše. V jedálničku majte dostatok celozrnných výrobkov, ovocia a zeleniny.
Krehké a lámavé nechty
Pred a počas menopauzy sa ženám lámu nechty omnoho častejšie. Hormóny v nerovnováhe spôsobujú problémy so správnou hydratáciou organizmu a to sa odrazí na krehkých nechtoch.
Dôležitý je preto pitný režim. NIe je vhodné zaťažovať nechty chémiou, a teda lakmi ani odlakovačmi. Tie ich totiž ešte viac poškodzujú. Zároveň počas umývania riadu či manuálnej práce na záhradke používajte ochranné rukavice.
Svrbivá a citlivá koža
Koža začína s nástupom menopauzy vysýchať a strácať pružnosť. Vrásky sa prehlbujú a pokožka sa stáva tenšou. Úbytok prirodzeného mazového filmu, ktorý funguje ako jej ochrana, sa stenčuje a koža je tak citlivejšia. Začína svrbieť, schnúť a šúpať sa, môžu sa začať objavovať ekzémy a olupovanie.
Tu je dobré nechať si odporučiť vhodnú kozmetiku u dermatologičky. Takú, ktorá bude pokožku hydratovať, zvláčňovať, ale tiež jej dovolí dýchať.
Dávajte si pozor na prípravky, ktoré používate. Bežné mydlá, sprchové gély a čistiace prostriedky pokožke škodia a zhoršujú menopauzou spôsobené poškodenia.
Problémy s ďasnami
Toto je jeden z prekvapivých príznakov menopauzy, objavuje sa ale pomerne často a to až u štvrtiny žien. Ďasná ustupujú a obnažujú krčky zubov, sú zapálené, bolia a krvácajú.
Dôležitá je správna, pravidelná, ale jemná a šetrná zubná a ústna hygiena. Zubár vám môže odporučiť aj vhodný doplnok stravy, ktorý zdravie ďasien podporí. Nezabudnite na pravidelné prehliadky.
Tŕpnutie končatín
Hormonálna nerovnováha ovplyvňuje nervový systém, ktorý tak problematicky vedie nervové vzruchy a signály. Dôsledkom toho je tŕpnutie a brnenie, prípadne necitlivosť v končatinách.
Opäť je veľmi vhodný šport, ktorý prekrvuje svalstvo a tiež zlepšuje nervové prenosy. Dopriať si môžete aj stimulujúce peelingy, studené sprchy, saunovanie alebo masáže pre podporu prekrvenia.
Nepríjemný telesný zápach
Veľmi nepríjemné pre vaše okolie. Navyše sa stáva, že žena sama seba až tak silno necíti a vznikajú tak trápne situácie, keď sa ľudia v okolí snažia nenápadne dostať preč z jej blízkosti.
Žena sa jednak viac potí kvôli návalom tepla. Ďalej sa kvôli dehydraktácii v pote koncentruje omnoho viac odpadových látok, ktoré na vôni tiež nepridajú.
Poradiť možno iba vhodnú hygienu, a teda časté sprchovanie a dobrý deodorant, ktorý ale nedráždi pokožku. Nechajte si poradiť u kožného lekára (dermatológ).
Vznik nových alebo zhoršenie existujúcich alergií
Organizmus v strese produkuje histamíny, ktoré dokážu aktivovať alergické reakcie alebo zhoršiť priebeh už existujúcich alergií. Alergie sa zhorší aj vplyvom nedostatku spánku a chronickej únavy.
Dôležité je sledovať si, čo u vás vlastne alergie spúšťa. Môže to byť strava a nápoje, kozmetika a drogéria, peľ, srsť, prach, roztoče a čokoľvek ďalšieho. Alergiu môže zistiť alergológ, ale nie vždy sa mu to podarí. Presne vtedy musíte začať testovať a experimentovať sama, potenciálne alergény identifikovať a vyhýbať sa im.
Negatívne histamíny v krvi „zriedite“ dostatočným pitným režimom a vďaka dostatku spánku a odpočinku bude mať telo energiu proti alergénom bojovať.
Nepravidelný srdečný tep a búšenie srdca
Srdce môže v návaloch búšiť rýchlejšie než bežne. Znížený estrogén dráždi nervový systém. Búšenie srdca síce nie je životu nebezpečné, ale ženu môže často vystrašiť, pretože sa obáva najhoršieho. Ak je stav neznesiteľný, je dobré zájsť na kardiológiu, aby sa vylúčilo riziko väčších komplikácií.
Do tej doby obmedzte alkohol, fajčenie, kofeínové nápoje alebo energy drinky, ktoré srdečné kontrakcie zhoršujú. Naučte sa zhlboka a pokojne dýchať. Výborná je joga.
Závraty a motanie hlavy
Aj závraty a dezorientovanosť spôsobuje hormonálna nerovnováha. Rovnaký účinok majú náhle výkyvy krvného cukru, takže nejedzte nezdravé presladené potraviny. Závraty podporuje aj dehydratácia, únava a návaly tepla, ktoré sú pred a počas menopauzy veľmi časté.
Pite veľa vody, jedzte minimum cukru, zo sadu alebo ľahu sa dvíhajte opatrne. Snažte sa čo najmenej stresovať.
Príznaky menopauzy na psychike a duševnej kondícii
Fyzické príznaky menopauzy a telesné zmeny možno pomerne uspokojivo tlmiť. Horšie sú tie psychické, pretože ohrozujú všetky naše snahy o zlepšenie. Depresie, stres, úzkosti a strachy, náladovosť. To všetko môže zo ženy v menopauze spraviť kôpku nešťastia, ktorá má problém ráno vôbec vstať z postele.
Sústavná únava
Kvôli úbytku hormónov dochádza k problémom s distribúciou energie. Postihnutá sa tak môže cítiť unavená prakticky stále a to aj ak nevynakladá žiadnu ťažšiu námahu. Opäť preto sledujte jedálniček a hlavne potraviny bohaté na vitamín B (ovocie, zelenina, mäso, zdravé prílohy – klasický zdravý jedálniček).
Odborníci odporúčajú prekonať sa a zacvičiť si ideálne ráno alebo v priebehu dňa, keď máme energie najviac. Áno, môže sa to zdať ako náročná výzva, ale aj tu dokáže pohyb a šport posilniť telo aj myseľ a unaviť nás tak, že zaspíme ako dudek bez porúch spánku. Fyzická aktivita navyše vyplavuje hormóny šťastia, vďaka čomu sa čiastočne ochránime aj pred stresom, smútkom a úzkosťou.
Poruchy spánku
Spánok je celkom zásadný, pretože bez neho nedokážeme čeliť nepríjemným príznakom menopauzy. Potrebujeme dobre spať, aby sme zvládali všetky povinnosti, záľuby a šport. Cez 60 % menopauzálnych žien ale hlási problémy so zaspávaním alebo vstávaním.
Nedostatok spánku navyše prehlbuje všetky zdravotné komplikácie a zvyšuje riziko vzniku nových. Oslabuje imunitu, kvôli čomu je organizmus náchylný a nedokáže sa brániť pred škodlivými vplyvmi a hrozbami.
Spite vždy, keď sa budete cítiť unavená, nepite kofeinové ani iné stimulačné nápoje, vetrajte a majte vzdušné, dobre padnúce pyžamo, aby vás v noci nič nebudilo.
Náladovosť a časté striedanie emócií
Nálady sa môžu meniť doslova „raketovo“, kedy sa z usmiatej pohoďáčky behom pár minút stane uplakaná kôpka alebo agresívna medvedica. Menopauza je veľmi náročne zvládateľná práve kvôli týmto záchvatom. Veľmi často trpí aj okolí – manžel, deti či kolegovia.
Opäť ide o náhle výkyvy hormonálnych hladín, kedy dochádza k deficitu tých dobrých (oxytocín, serotonín, dopamín).
Ich produkciu možno stimulovať pohybom, sexom aj zdravou stravou. Buďte aktívna a dobre jedzte. Zaženiete chmúrne myšlienky a náladu podporíte prirodzenou produkciou tých správnych hormónov.
Nervozita a podráždenie
Stáva sa, že výkyvy nálad sú tak intenzívne, že sa žena sama nespoznáva a v nej vyvoláva nervozitu. Nevie, kedy zas na koho vyletí. Nervozitu navyše podporuje hormonálna nerovnováha.
Nervozitu zhoršuje aj hlad, ale tiež vysoká hladina cukru v krvi. Jedzte zdravo, pestro a čerstvo. Náladu spoľahlivo zlepší tréning alebo dobrý sex, takže aspoň jedno si doprajte každý deň.
Úzkosti
Úzkosť je akýsi nejasný strach. Počas úzkosti nám v skutočnosti nemusí nič ani nikto ničím hroziť, ale rovnako sa nedokážeme zbaviť ťaživej váhy strachu, že by sa snáď mohlo stať niečo zlého. Úzkosti hlási skoro štvrtina žien v menopauze.
Úzkosti možno potlačovať relaxačnými cvičeniami, a hlavne presvedčením seba samej, že nič nehrozí a o nič dôležitého nejde. Uvedomenie si problému je polovica úspechu.
Závažnejšie úzkostné až panické stavy samozrejme pomôže vyriešiť psychológ.
Panické záchvaty
Záchvat paniky je vlastne horším pokračovaním úzkostných stavov. Ak sa ich nepodarí žene rozdýchať, prekročí medzu a žena je v panike, často neopodstatnenej. K týmto atakom sú náchylnejšie ženy už v menopauze, ale môžu sa objaviť aj pred jej nástupom.
Vhodné je vyhýbať sa stimulantom ako káva a energetické nápoje, ktoré zhoršenému duševnému stavu neprospievajú. Relaxačné a dychové cvičenia, odpočinok a pravidelný šport zlepšia náladu a zaženú aj paniku.
Depresia
Depresia je duševný stav, ktorý vás doslova paralyzuje aj na fyzickej báze. Postihnutá nemá vôbec žiadnu fyzickú ani duševnú energiu zvládnuť ani tie najjednoduchšie činnosti. Nemá motiváciu, všetko sa jej zdá stratené a úplne zbytočné. Ľutuje samú seba, v ničom nevidí zmysel a je apatická voči všetkému a všetkým.
Pokiaľ by depresia došla až do tak závažného štádia, určite sa poraďte s psychológom. Depresiám ale možno predchádzať a zmierniť ich nijak inak než športom a zdravou životosprávou.
Nesústredenosť a poruchy koncentrácie
Je ťažké udržať si vo všetkom tom zhone myšlienky pokope. Znížený estrogén výrazne ovplyvňuje mozgové funkcie, zároveň oslabuje jeho prekrvenie.
Aj tu lekári odporúčajú myslieť v prvom rade na zdravú životosprávu a pohyb. Pestrá strava mozgu dodáva potrebné látky. Pohyb ho riadne prekrví, vďaka čomu má dosť energie na myslenie a sústredenie.
Poruchy a výpadky pamäti
Kvôli všetkým spomenutým príznakom môžeme mať oslabenú pozornosť a zhoršené sústredenie, kvôli ktorým si toho tiež menej zapamätáme. Zabúdanie sa bežne objavuje vekom, ale v perimenopauze a počas menopauzy si ho môžeme všimnúť častejšie a vo väčšej miere.
Existujú rôzne mentálne cvičenia pre rozvoj a zlepšovanie pamäťových schopností. Lúštite krížovky, riešte sudoku, čítajte náročnejšie knihy, na filmy sa pozerajte bez titulkov a učte sa nový jazyk. Pamäť sa dá cvičiť, ale človek nesmie strácať motiváciu.
URČITE NEZABUDNITE, že negatívne príznaky menopauzy sa dajú cielene tlmiť prírodnými kapsulami Proerecta WOMEN.
Do 48 diskrétne u vás, bez predpisu a bez negatívnych vedľajších účinkov.
Výhody menopauzy: Má vôbec nejaké pozitívne stránky alebo ide iba o utrpenie?
Áno, uznávame, že zoznam negatív je pomerne dlhý. Nechceli sme ale v čitateľkách vzbudiť pocit, že ide o doživotné „trýznenie“ a neznesiteľné mučenie. Každá životná etapa so sebou nesie aj príjemné chvíle a súčasti, menopauzu nevynímajúc.
Pamätajte, že sa u vás nemusí objaviť všetky spomenuté negatívne príznaky. Niektoré nie, niektoré možno, niektoré určite, ale možno budú také slabé, že si ich ani nevšimnete. Toto sa nedá nikdy predpokladať.
Možno vás strachu z nepoznaného zbavia niektoré z týchto „výhod“.
Nový „vietor“ a energia do života
Po rokoch negatívnych stavov a pocitov sa mnohé ženy s príchodom menopauzy doslova „nadýchnu“ a získajú nový elán, motiváciu a „vietor do plachiet“. Tomuto období sa niekedy vraví aj „menopauzálna inventúra„. Žena je už dostatočne skúsená a presne pozná svoje potreby a ciele.
Žena behom menopauzy obvykle hodnotí svoj doterajší život a nechce ďalej na nič čakať. Začína si plniť svoje nesplnené sny, venuje sa koníčkom aj povinnostiam, na ktoré počas výchovy detí a starostlivosti o partnera neostával čas. Mnohé ženy v tomto okamihu konečne nájdu samy seba a zistia, kým skutočne sú.
Žena prehodnocuje svoj vzťah, prácu, priateľov, koníčky a zbavuje sa nechcenej a nepotrebnej záťaže. Ide dravo za svojimi cieľmi a mení rokmi zažité vzorce behom niekoľkých dní.
Pripravte sa ale, že nikto vám neporadí, kam ísť a čo robiť. Sme si však istí, že svoje potreby už dokonale poznáte a práve menopauza vám bude tým vítaným stimulom, vďaka ktorému sa k nim konečne dostanete.
Lepší pocit zo seba a vyššie sebavedomie
Ženy sa vďaka menopauze často cítia silnejšie, uvoľnenejšie a viac v pohode. Netrápi ich nepríjemná menštruácia, neboja sa otehotnenia, a pokiaľ partner stále vládze, majú aj uspokojivý milostný život. To všetko vedie k lepšiemu prijatí seba samej a vyššiemu sebavedomiu.
Majú obvykle už dospelé deti, ktoré si žijú vlastné životy a žena tak má omnoho viac času na seba, na partnera a záľuby. Často až v menopauze zažíva pocit slobody a voľnosti, ktorá jej mohla 50 rokov chýbať.
Kvalitnejšia starostlivosť o seba
Žena matka a manželka má prirodzenú tendenciu starať sa hlavne o iných a zabúdať tak na svoje potreby. Deti sú už ale dospelé, manžel si tú tlačenku dokáže tiež nakrájať i sám a to je presne doba, kedy sa konečne môžete venovať svojmu zdraviu a vizáži.
Aj vďaka tomu, že v menopauze už dokonale poznáme svoj zdravotný stav a kozmetické problémy, môžeme sa cielene zamerať na ich riešenie. Wellness pobyty, hýčkanie, kozmetické procedúry, skrášľovanie, čas na návštevu všetkých lekárov, posilňovne a fitká. Možno ste na nich doposiaľ proste nemala čas, ale teraz ho máte, takže ho využite trochu sebecky hlavne pre seba. Nikto vám nemôže vyčítať, že si chcete užívať svoj zaslúžený život.
Viac času máte aj na nákupy a varenie, takže myslite hlavne na pestrú, čerstvú a výdatnú stravu. Dobre si tak pomôžete aj proti negatívam menopauzy, ktoré sme vymenovali vyššie. Nezabudnite na pohyb, často odpočívajte a naučte sa relaxovať. Je to iba váš čas.
Konečne čas na nové zážitky a dobrodružstvá
Menopauzou život nekončí. Často až teraz práve začína. Je potreba vec vnímať pozitívne, a teda nezožierať sa myšlienkou „ostáva mi už len polovica života„, ale naopak „práve začal život, ktorý si zaslúžim a otvárajú s mi nové možnosti„.
Ženy v menopauze sa už neboja venovať sa tomu, čo je pre nich naozaj dôležité. Omnoho viac riskujú a nepripúšťajú si, že by sa im niečo nepodarilo alebo že by nekonali správne.
Práve teraz je ten správny čas podniknúť veci, ktorých ste sa bála. Chcela ste skočiť padákom? Skočte! Chcela ste si otvoriť obchodík s kvetinami? Otvorte! Chcela ste sa vydať na cestu okolo sveta? Ak máte tú možnosť, vydajte sa! Je tá správna doba. Plňte si svoje tajné sny a odkladané túžby.
Čas nájsť si kamarátky s podobnými záujmami
Každú ženu čaká menopauza, a keďže sú negatívne príznaky u všetkých podobné, nájdite si kamošky svojho veku. Bude sa vám s nimi pretĺkať menopauzou lepšie a jednoduchšie. Vzájomne si pomôžete a podporíte sa, keď to na niektorú z vás doľahne.
V skupinke sa veci robia omnoho lepšie. Píšeme hlavne o športe alebo napríklad výletoch. Kamarátky vás dokážu motivovať a ciele tak dosiahnete rýchlejšie, nech sú akékoľvek.
Sex bez rizika otehotnenia
Veríme, že za tie roky ste si užila detí dosýta. Menopauzálne ženy si môžu užívať sexu podľa chuti a nehrozí žiadne riziko nechceného (ale ani chceného) tehotenstva. To je pre mnohé ženy pozitívna správa. Odpadá nutnosť chrániť sa antikoncepciou, súložiť možno aj bez ochrany.
Ženy v menopauze dokonca hlásia, že si konečne užívajú sex naplno. Nemusia na nič myslieť, nemusia sa báť, že niečo „praskne“, vďaka čomu sa dokonale uvoľnia a konečne zažijú vytúžené orgazmy. Na sex počas menopauzy určite nezabúdajte.
Už žiadne menštruácie
Toto ocenia hlavne tie, ktoré mali príliš silnú a problematickú menštruáciu. Po nástupe menopauzy sa menštruácia stratí a už sa nikdy nevráti. Žiadne ďalšie tampóny, vložky ani menštruačné kalíšky.
Žiadne bolestivé kŕče ani silné menštruačné bolesti (dysmenorea), žiadne špinenie, žiadne trapasy na verejnosti. Môžete kedykoľvek do bazénu a konečne vytiahnuť tie žiarivo biele džíny zo skrine.
Koniec predmenštruačného syndrómu (PMS)
Samotný cyklus nie je iba menštruácia. Mnohé ženy trápi predmenštruační syndróm a to približne 1 až 2 týždne pred nástupom menštruácie. A jeho prejavy nie sú vôbec príjemné. Najčastejšie ide o silné migrény, citlivé prsia, prejedanie sa, sústavnú únavu a negatívne nálady. PMS sa v nejakej miere objavuje až u 85 % menštruujúcich žien.
PMS sa síce môže ešte o niečo zhoršiť práve počas perimenopauzy, a teda behom vstupovania do menopauzy, ale potom sa stráca a žena sa dožije vytúženého pokoja.
Úľava od bolestí hlavy a migrén
Ženy trápia bolesti hlavy a to až 3 x častejšie, než mužov. Až 70 % žien trpí zvýšenou bolestivosťou práve počas menštruácie. Pridáva sa aj citlivosť na zvuky alebo svetlá. Migrény súvisia s kolísaním hormónov.
V menopauze ich hladina klesne a s nimi tiež výskyt a intenzita menštruačných migrén. Väčšine žien sa v menopauze od bolestí hlavy uľaví, niekedy sa stratia aj úplne.
Znížené riziko rakoviny maternice
Mnohé ženy pred menopauzou majú v maternici fibroidy – drobné, zhubné nádory (myómy, fibrómy). Vplyvom hormónov sa môžu zväčšovať a zvyšovať riziko vzniku rakoviny. Niekedy ich musí lekár odstrániť operatívne.
V menopauze sa ale môžu zase zmenšovať vplyvom ubúdajúcich hormónov, ktoré stáli za ich rastom. Vďaka tomu klesá riziko vzniku alebo rozvoja rakoviny maternice.
Často kladené otázky FAQ alebo o príznakoch menopauzy vás najčastejšie zaujíma:
Menopauza je prirodzená a nezvratná súčasť života ženy. Nejde o chorobu, ale starnutie ženského tela. Utlmuje sa funkcia vaječníkov, znižuje sa hladina progesterónu a estrogénu, zastavuje sa menštruačný cyklus, žena tak nemôže otehotnieť a mať deti. Stáva sa neplodnou.
Veľmi zhruba medzi 45. až 55. rokom. Kvôli nesprávnej životospráve alebo chorobám sa môže objaviť aj predčasne. Za predčasnú menopauzu sa považuje nástup pred 45. rokom.
Ide o súbor mnohých telesných a duševných komplikácií, ktoré spôsobuje primárne hormonálna nerovnováha. Odborné zdroje uvádzajú cez 30 jednoznačných príznakov od „nevinnej“ únavy cez poruchy spánku, tráviace komplikácie, bolesti hlavy, návaly tepla, tŕpnutie končatín, vaginálny dyskomfort. Na psychike sa menopauza prejaví stresom, zmenami nálady, úzkosťou až panickým strachom, sebaľútosťou alebo depresiou.
Záleží na tom, ako sa k nej žena postaví. Uspokojivý, plnohodnotný a šťastný život môžu viesť aj ženy v menopauze. Pozitívam menopauzy sme venovali celý odsek článku.
Nie, skôr alebo neskôr sa do menopauzy dostanú všetky ženy.
Ak sa menštruácia neobjavila dlhšie než rok. Lekár (endokrinológ, gynekológ) menopauzu diagnostikuje, keď v krvi trvale nameria nad 30 mIU/ml špecifického FSH hormónu.
Existujú orientačné testy pre vyšetrenie z moču. Tie ale nie sú tak presné a dôkazné, ako vyšetrenie krvi. S istotou vám menopauzu potvrdí až gynekológ alebo endokrinológ.
Menopauzálnym ženám najviac prekáža a život komplikuje problém so spánkom, zábudlivosť, návaly tepla, zmeny nálad a podráždenosť, nočné potenie.
Niektoré nepríjemné symptómy sa môžu podobať prechladnutiu alebo chorobe. Častá je žalúdočná nevoľnosť, migrény a závraty, sústavná únava.
Najčastejšie pomocou estrogénovej terapie. Aby ste zistila, či je pre vás táto liečba vhodná, pýtajte sa u svojho gynekológa. Niektoré choroby nedovoľujú žene estrogénovú terapiu podstúpiť.
Vitamín D, vápnik. Najvhodnejšie je samozrejme prijímať ich v strave, ale pokiaľ nie je dostatočná a výdatná, pomôžu aj doplnky stravy bez predpisu (odporúčame české rastlinné kapsuly Proerecta WOMEN).
Áno, je to bežné. Žena priberá hlavne v oblasti brucha. Zároveň ubúda svalové tkanivo. Okrem menopauzy je vinníkom aj zlá strava a nedostatok pohybu. Tie sú práve tými najlepšími spôsobmi, ako menopauzu oddialiť alebo zmierniť jej negatívne príznaky.
Celozrnné produkty, mnoho zeleniny, striedmo s ovocím, mäso vrátane vnútorností, ryby, kyslé mliečne výrobky.
Mastné a sladené potraviny, hotové jedlá a polotovary, trvanlivé jedlá, príliš solené a korenené jedlá, alkohol, kofeín, sladené nápoje.
Áno, dostatočný pitný režim je dôležitý. Menopauzálne ženy sú často dehydrované, takže je nutné piť dostatok vody prípadne zeleninovej a ovocnej šťavy, bylinkové čaje.
Áno, hormonálna nerovnováha spoločne s negatívnymi príznakmi môžu mať až extrémne silný dopad na náladu a správanie. Ojedinelá nie je ani agresivita. Bežný je stres, nervozita, psychické vyčerpanie a úzkosť.
Vďaka pravidelnému pohybu udržíte vhodnú váhu a získate skvelú kondíciu. Ideálna je rýchla chôdza alebo beh, turistika, plávanie, joga, aerobik, pilates, zumba a podobne. Môžete tiež dvíhať váhy.
Áno, menopauza sa prejavuje i na tvári a pleti. Organizmus produkuje menej kolagénu, kvôli ktorému slabne pokožka a vrásky sa prehlbujú. Častá je dehydratácia, ktorá pokožke škodí tiež a vyvoláva kruhy pod očami. Najviac zmien si všimnete na krku, okolo čeľuste, na lícach a v dekolte.
Výdatne, ale zdravo jedzte, pravidelne sa hýbte, dobre spite a často odpočívajte, pravidelne navštevujte lekára.
České rastlinné kapsuly Proerecta WOMEN, ktoré navodzujú hormonálnu rovnováhu. Tlmia tak prejavy hormónov v nerovnováhe a navodzujú menopauzálny komfort. Bezpečne, prirodzene a bez rizika návyku.