Časté močenie: Ako často je už priveľa? Aké sú príčiny? Pomôžem si sám? A kto ma konečne vylieči?

  • Redakcia Proerecta.com
  • 15 marca, 2023

Časté močenie je močenie, ktoré sa frekvenciou vymyká z normálu. Bohužiaľ so sebou prináša komplikácie. Obmedzuje vaše denné fungovanie, kvôli nutkaniu sa nedokážete sústrediť a sústavným behaním na záchod strácate čas.

Čo je horšie, časté močenie vás budí počas noci, kvôli čomu sa poriadne nevyspíte, budíte partnerku a cez deň ste unavený iba kvôli močeniu.

Časté močenie má bežné a nerizikové príčiny, ktoré možno úspešne a rýchlo liečiť. Môže však poukazovať aj závažnejšie komplikácie. Pozrime sa preto na najčastejšie príčiny, na to, ako časté vlastne časté močenie je, ako si pomôžete sám doma a kedy je správny čas navštíviť urológa.

Poradíme so všetkým, a pokiaľ odpovede nenájdete, pokojne nám zavolajte na +421 917 133 459 alebo napíšte na info@proerecta.com 🙂

časté močenie

Rýchle fakty o častom močení

  • Postihnutý močí 8 a viackrát za deň
  • Budí sa 1, 2 alebo viackrát za noc
  • Časté močenie obmedzuje kvalitu života
  • Príčiny je možné rýchlo vyliečiť, pokiaľ nie sú závažné
  • U diabetikov a ďalších pacientov je časté močenie bežné

Pre zmiernenie častého močenia, úľavu močových ciest a prostaty odporúčame rastlinné kapsle Proerecta PROSTATE.

Navodzujú normálny stav prostaty a močových ciest, vyživujú ich a prekrvujú, vďaka čomu fungujú správne.

Nenechajte si obmedzovať svoj komfort častým močením. PROSTATE vám doručíme do 48 hodín a ihneď tak môžete začať s cielenou ochranou.

proerecta prostate

Kedy je močenie normálne a kedy už je časté?

časté močenie, definícia

Pokiaľ v poslednej dobe močíte častejšie, než bežne a začína vás to obmedzovať na životnom komforte, ide o časté močenie. Normálne je močiť 6 až 8x denne.

Telo sa močením zbavuje odpadových látok a tekutín. Moč obsahuje kyselinu močovú, močovinu a odpad. Moč sa hromadí v močovom mechúre. Keď sa naplní, vznikne nutkanie a v tomto okamihu sa vám začne chcieť na malú.

Zdravý človek má nad mechúrom kontrolu a dokáže nutkanie potlačiť. Postihnutý, ktorý nutkanie nedokáže regulovať, trpí inkontinenciou, a teda samovoľným únikom (obvykle menšieho množstva) moči.

Pri častom močení hovoríme iba o frekvencii močenia, čo je počet návštev toalety za deň a za noc. Častá frekvencia znamená viac než 8x za deň pri pitnom režime 2l tekutín denne.

Je to ale iba hrubé číslo. Frekvencia závisí tiež od pohlavia, veku, váhy, stravovania, zdravotného stavu, chorôb a užívania liekov a podobne. Aj detský močový mechúr je malý, preto deti močia častejšie a tak je to správne.

Časté močenie v noci

časté močenie v noci

Produkcia moču počas noci klesá, vďaka čomu sa zdravým mužom v noci močiť nechce, respektíve ich čiastočne naplnený mechúr nebudí.

Nyktúria je definovaná ako opakované budenie zo spánku kvôli potrebe močiť. Postihnutý po vymočení zaspáva, bohužiaľ často nevýdatne a ráno je unavený.

Bohužiaľ časté nočné močenie máva rovnaké príčiny ako to denné. Od nadmerného pitia tekutín cez zväčšenú prostatu, zápaly močových ciest až po diabetes alebo zlyhanie obličiek. Opäť preto sledujte, či sa okrem močenia neprejavujú aj ďalšie komplikácie a snažte sa čo najrýchlejšie dostať na vyšetrenie.

Pravdepodobné príčiny častého močenia

Močová sústava je zložitý systém a zložitá je aj jeho funkcia. Existujú rôzne stavy a vplyvy, ktoré ju nútia pracovať aktívnejšie.

  • Ľudia močia častejšie kvôli stravovacím návykom a nadmernému alebo nesprávnemu pitnému režimu. Pije sa káva a kofeínové nápoje, alkohol, šťavy a džúsy, ktoré močovú sústavu dráždia. Problémom sú veľké objemy tekutín, ktoré dnešní ľudia vypijú za deň. Odporučené sú 2 litre tekutín a v prípade zvýšenej záťaže až 3l. Jednoducho pite, keď máte smäd.
  • Úplne bežné je prechladnutie a časté močenie kvôli podchladeniu močovej sústavy. Proti prechladnutiu ľudia zvyšujú pitný režim a pijú bylinkové čaje, často s močopudnými účinkami (pŕhľava, breza, púpava, praslička, rebríček a ďalšie – tieto rastliny a extrakty z nich obsahuje aj Proerecta PROSTATE).
  • Ďalej nervozita a strach, počas ktorých sa organizmus snaží zbaviť „záťaže“ (moč, stolica alebo obsah žalúdka) pre prípad úteku.
  • Časté močenie môže ale poukazovať na vážnejší stav. Problémy s obličkami, močovou trubicou, mechúrom alebo prostatou. Častejšie močia aj diabetici a tehotné ženy. Aj bežné prechladnutie vás vyženie na malú častejšie.
  • U mužov je veľmi častou príčinou zväčšená alebo zapálená prostata. Riziko rastie vekom. Zdurená prostata tlačí na močovú trubicu, cez ktorú moč prúdi pomaly, nevýdatne a po malých častiach. Pripája sa bolesť a potreba tlačiť, aby moč vytiekol.
úzkosťdiuretiká (lieky podporujúce močenie)poruchy nervového systému (mozgová príhoda, poranenie miechy)
hyperaktívny močový mechúrnápoje a potraviny s diuretickými účinkamiinfekcia a zápal močových ciest
inkontinenciaožarovanie panvynádory v oblasti panvy
sexuálne prenosné chorobyobličkové kamene a blokovanie močových ciestrakovina močového mechúra
diabeteszmena funkcie obličiekbenígna hyperplázia prostaty (BHP)
Ďalšie príčiny častého močenia

Je časté močenie to isté, čo polyúria alebo inkontinencia?

inkontinencia, únik moču
Inkontinencia nie je časté močenia, časté močenie ale môže byť súčasťou inkontinencie.

Vždy záleží na objeme moču, ktorý za deň vylúčite.

  • O polyúriu sa jedná, keď je denný objem moču 3 litre alebo viac. Polyúria často trápi diabetikov alebo mužov, ktorí užívajú diuretiká (močopudné lieky). Príčinou býva nadmerné pitie kvôli silnému smädu, uvoľňovanie rozsiahlych opuchov a stav, ktorý z organizmu vylučuje vodu nadmerne.
  • O inkontinencii hovoríme pri akomkoľvek vôľou neovládateľnom úniku moču. Častejšia je u starších ľudí, ale medzi bežné príčiny patrí stres, strach a úzkosť, sťahy svalov močovej sústavy, poruchy funkcie močového mechúra, poruchy nervového systému, choroby prostaty a cievkovanie pacientov.

V článku teda neuvažujeme ani s polyúriou ani s inkontinenciou. Sledujeme stav, kedy inak zdravý muž začne náhle močiť častejšie z „bežných“ a jednoducho liečiteľných príčin.

Kedy mám byť opatrný?

Pozornosť zbystrite, pokiaľ sa k častému močeniu pridajú ďalšie nepríjemné stavy. Všímajte si, či:

  • počas močenia a tesne po ňom nepociťujete bolesť alebo nepohodlie
  • moč zvláštne nezapácha
  • moč nemá inú farbu (tmavožltá, oranžová, zelenkastá, hnedá, červená)
  • v moči nevidíte kvapôčky krvi
  • sa nemáte problém vymočiť aj keď sa vám chce
  • nemáte výtok z močovodu
  • nemáte horúčku alebo zimnicu
  • nezvraciate
  • nemáte nadmerný smäd
  • vás nebolí dolná časť chrbta, podbruško alebo boky

Pokiaľ sa tieto stavy objavia, odporúčame zájsť na urológiu, pretože na internete sa cielenej pomoci nedočkáte.

Diagnóza a vyšetrenie

Problémy s močením rieši urológ. Nájdite si nejakého vo svojom okolí, prípadne chuďte za praktickým lekárom, ktorý vás na urológiu predpíše.

Na čo sa urológ spýta?Ako vás bude testovať?
– na frekvenciu močenia (odporúčame viesť si denník)
– či a aké lieky užívate
– čo a koľko za deň vypijete (všetky tekutiny vrátane kávy, alkoholu, malinoviek)
– na zmeny moču (farba, konzistencia, vôňa)

– odber a rozbor moču (glukóza, dusík, kreatín, elektrolyty, baktérie)
– test na pohlavné choroby
– ultrasonografické vyšetrenie (zobrazenie vnútorných štruktúr tela)
– rentgén
– cystometria (meranie tlaku v mechúre)
– endoskopické vyšetrenie (cytoskopická sonda do močového mechúra)
– urodynamické testy (meranie času, prietoku)
– neurologické vyšetrenie
Otázky urológa a možné testy

Liečba

Bežné prechladnutie liečbu nevyžaduje. Liečia sa až pokročilejšie a závažné komplikácie, ktoré ohrozujú zdravie. Časté močenie sa teda vždy lieči na základe hlavnej príčiny.

  • Pokiaľ je príčinou cukrovka, počas celej liečby sa musí hladina cukru udržať pod kontrolou.
  • V prípade infekcie a zápalu močových ciest sa podávajú antibiotiká, lieky tlmiace zápal, prípadne analgetiká, pokiaľ močenie sprevádza bolesť. V prípade hyperaktívneho mechúra sa podávajú lieky tlmiace svalové kontrakcie. K zápalom sa môže dokonca pridať aj zhoršená erekcia alebo problémy s vyvrcholením počas sexu.
  • V prípade rôznych úrazov alebo abnormalít močovej sústavy je nutné tieto vplyvy vyliečiť.
  • Duševné príčiny vyrieši psychológ alebo iné terapeutické poradenstvo.
  • Rekvalifikácia močového mechúra je terapia, behom ktorej sa oddiaľuje vymočenie a mechúr sa tak „učí“ zadržiavať moč dlhšie. Terapia trvá približne 12 týždňov.
  • Časté močenie možno riešiť aj chirurgicky. Behom operácie sa pod kožu implantujú drobné nervové stimulátory, ktoré stimulujú panvové dno a upravujú svalové kontrakcie.

Čo môžem spraviť sám doma proti častému močeniu? (prevencia a úľava)

Ideálne je cvičiť močový mechúr a svalstvo panvového dna. Najjednoduchšie sú Kegelove cviky.

Kegelovo cvičenie posilňuje svaly panvy a okolia hrádze. Dokáže zmierniť tiež inkontinenciu. Cvik spočíva v zaťahovaní a uvoľňovaní svalov, ktoré používate na zastavenie močenia.

Svaly zaťahujte na 2 sekundy 20x po sebe a sériu opakujte 3x denne. Je ale potrebná trpezlivosť a pravidelnosť. Uspokojivé výsledky sa dostavia za 1 až 2 mesiace.

Doma si tiež sledujte príjem tekutín. Pite iba pokiaľ cítite smäd a nezavodňujte sa zbytočne. Nepite dráždivé nápoje ako káva, alkohol a sladené perlivé malinovky. Pite čistú vodu, čaj, riedené ovocné alebo zeleninové šťavy, kyslé a čerstvé mlieko.

Snažte sa stravovať zdravo, čerstvo a pestro. Jedlá zbytočne nesoľte a nekoreňte, vyhnite sa pikantnému jedlu a potravinám s umelými sladidlami.

Vyskúšajte na sebe upokojujúce a protizápalové účinky byliniek.

Miešame ich do bezpečných, rastlinných a nenávykových kapsúl Proerecta PROSTATE.

1 kapsula denne, 60 kapsúl v balení, 2 mesiace cielenej starostlivosti, výhodná cena a rýchle doručenie do 48 hodín.

Časté otázky na časté močenie (FAQ)

Čo signalizuje časté močenie?

Z fyzických príčin je častý problém s obličkami, močovými cestami a mechúrom, ktoré trápi zápal a infekcia. Ďalej zväčšená či zapálená prostata, ktorá škrtí močovod. Príčinou môže byť aj diabetes.

Je časté močenie polyúria?

Záleží na objeme moču vylúčeného za deň. Ak je vyšší než 2,5 až 3 litre, ide o polyúriu. Človek síce môže močiť často, ale kvôli nejakej príčine vymočí iba malé množstvo moču, ktoré nemožno klasifikovať ako polyúriu.

Ako časté močenie už je príliš časté?

Človek bežne močí 4 až 8x za deň. Za časté sa teda považuje močenie viac než 8x za deň alebo budenie behom noci kvôli nutkaniu na močenie.

Ako sa môžem sám brániť častému močeniu?

– pite menej tekutín (ale dodržujte aspoň 2l denne)
– nepite alkohol, kofeínové nápoje, čaje s močopudným účinkom ani iné diuretické nápoje
– v prípade zápalu močových ciest sa nechajte vyšetriť a dodržujte liečbu
– cvičte Kegelove cviky pre posilnenie svalov panvového dna
– odporúčame viesť si „denník močenia“, a teda ako často močíte, koľko moču približne vymočíte a aké pocity máte. Na tieto informácie sa vás bude pýtať lekár počas vyšetrenia.

Je močenie každých 30 minút normálne?

Nie je. Pravdepodobne pijete príliš mnoho tekutín alebo máte zúžený močovod, ktorý neprepúšťa moč plynule, čo je opäť dôvodom k návšteve lekára (urológ pre mužov, gynekológ pre ženy).

Môže časté močenie súvisieť s problémami s pečeňou?

Áno, môže, ale k močeniu by sa pripojili silné nevoľnosti, nechutenstvo, zvracanie, opuchy a bolesti brucha.

Kedy by som mal kvôli častému močeniu navštíviť lekára?

Kedykoľvek vás močenie obťažuje a komplikuje vám bežné fungovanie alebo vás budí počas noci. K lekárovi choďte okamžite, pokiaľ v moči nájdete krv, zákal alebo zvláštny zápach, prípadne je močenie náhle bolestivé alebo sa vymočiť nedokážete vôbec.

Prečo sa mi chce stále močiť, aj keď som sa práve vymočil?

Príčinou je často zápal močových ciest, ktorý možno ale ľahko vyliečiť antibiotikami.

Prečo som vymočil viac moču, než vypil vody?

Pokiaľ takmer nepijete, ale aj tak močíte, môžete trpieť hyperaktívnym močovým mechúrom, zväčšenou prostatou a infekciou močových ciest.

Je časté močení priamym dôkazom diabetu?

Priamym dôkazom síce nie, ale ak ste diabetik, môžete pociťovať nadmerný smäd a častejšie močenie.

Je časté močenie príznakom pohlavne prenosných chorôb?

Áno, niektoré pohlavné choroby sa môžu prejavovať aj častým močením spoločne s pálením a bolesťou. Mení sa aj farba, konzistencia a zápach moču.

Ktoré lieky sa predpisujú na časté močenie?

– Oxybutynin (Ditropan XL, Oxytrol)
– Desmopressin acetate (Noctiva)
– Imipramine (Tofranil)
– Mirabegron (Myrbetriq)
– Tolterodin (Detrol)
– Darifenacin (Enablex)
– Solifenacin (Vesicare)
– Trospium
– Fesoterodine (Toviaz)
Zoznam liekov sme dohľadali zo zahraničného zdroja. Na Slovensku sa môžu predpisované lieky či ich názvy líšiť.

Ktoré potraviny spôsobujú časté močenie?

Potraviny, ktoré dráždia močový mechúr:
– káva, alkohol, sladené a sýtené nápoje, ovocné a zeleninové šťavy
– kyslé druhy ovocia (citrusy, bobuľovité ovocie)
– pikantné potraviny a korenené jedlá
– čokoláda

Pomôže mi s častým močením brusnicová šťava?

Neexistujú o tom vedecké dôkazy a keďže ide o kyslú ovocnú šťavu, močové cesty môže dokonca dráždiť. Pite čistú vodu.

Zvyšuje sa frekvencia močenia vekom?

Áno. Starší muži a seniori trpia viacerými zdravotnými problémami, ktoré môžu frekvenciu močení zvyšovať (vysoký krvný tlak, cukrovka, infekcie).

Koľkokrát za noc je normálne močiť?

Cez 2/3 mužov nad 70 rokov močia aspoň raz za noc, niekedy aj dvakrát. Podľa štúdií je veľmi bežné, že s pribúdajúcim vekom sa výskyt nočného močenia zvyšuje.

POKRAČUJTE V ČÍTANÍ:

Zápal prostaty (prostatitída): Ako vzniká, ako sa prejavuje, čo máte robiť doma a aká je najrýchlejšia liečba?

zápal prostaty, prostatitída